Ogólne Warunki Handlowe
 CFP Centrum Farb Przemysłowych Jacek Klawikowski Spółka Komandytowa

Informacje Ogólne
1. Niniejsze Ogólne Warunki Handlowe (dalej zwane jako: „OWH”) mają zastosowanie do wszelkich dostaw i sprzedaży towarów i usług realizowanych przez firmę  CENTRUM FARB PRZEMYSŁOWYCH Jacek Klawikowski Spółka Komandytowa, ul. Gdyńska nr 88, 80-297 Miszewko, NIP 5892078094 (dalej zwaną jako: „CFP”), nawet jeżeli nie zostało to jednoznacznie określone w umowie pomiędzy CFP i Zamawiającym.
2. Na gruncie niniejszych OWH :
a.  „Zamawiającym” jest podmiot, któremu CFP sprzedaje towary lub usługi.
b. „Umowa” oznacza umowę pomiędzy CFP a Zamawiającym dotyczącą dostaw i   
      sprzedaży Towarów lub/i Usług realizowanych przez CFP, zawierającą niniejsze OWH,
      w tym wszelkie odrębne umowy gwarancyjne lub gwarancje wykonania.
c. „Towary” oznaczają wszystkie farby, powłoki i produkty pokrewne, sprzedawane przez
     CFP Zamawiającemu w ramach Umowy.
d. „Usługi”  oznaczają doradztwo techniczne i inne usługi świadczone przez CFP na rzecz
     Zamawiającego na podstawie Umowy.
e. „Producentem lub importerem” jest podmiot, od którego CFP kupuje Towary lub
     Usługi.
3. Ewentualne stwierdzenie nieskuteczności jednego lub więcej postanowień umowy zawartej pomiędzy CFP i Zamawiającym nie powoduje unieważnienia całości umowy ani pozostałych jej postanowień.
4. Jakiekolwiek odstępstwa od postanowień zawartych w niniejszych OWH wymagają pisemnej akceptacji CFP pod rygorem nieważności.
5. W przypadku gdy Zamawiający posługuje się własnymi ogólnymi warunkami handlowymi, to bez względu na ich nazwę nie obowiązują one w ramach współpracy Zamawiającego z CFP, a także nie wiążą one CFP nawet w sytuacji, gdy CFP w sposób wyraźny nie odrzuci ich lub nie zgłosi wobec nich sprzeciwu.

I. PRZYJMOWANIE ZAMÓWIEŃ

W nawiązaniu do złożonego przez Zamawiającego zapytania ofertowego CFP przesyła Zamawiającemu ofertę dotyczącą interesujących Zamawiającego Towarów lub/i Usług. Poprzez złożenie zamówienia lub zaakceptowanie oferty (np. poprzez wystawienie zamówienia zakupu) uznaje się, że Zamawiający zaakceptował ofertę CFP zakupu Towarów i/lub Usług, w tym zaakceptował warunki niniejszych OWH. CFP jest związane akceptacją oferty przez Zamawiającego tylko wtedy, gdy zamówienie zostanie przyjęte przez CFP na piśmie (np. poprzez wydanie potwierdzenia zamówienia) lub poprzez dostarczenie Towarów lub/i Usług.

II. CENY I WARUNKI PŁATNOŚCI

Ceną za Towary i/lub Usługi będzie cena uzgodniona przez CFP na piśmie. Wszystkie ceny nie zawierają podatków, ceł i opłat importowych oraz kosztów dostawy, które musi zapłacić Zamawiający.

Zamawiający zobowiązany jest do zapłaty CFP kwoty faktury w całości w ciągu 30 (trzydziestu) dni od daty wystawienia faktury lub w inny sposób określony w fakturze. Zamawiający zobowiązany jest do dokonania płatności w walucie określonej na fakturze.

Zamawiający nie jest uprawniony do wstrzymywania, potrącania ani odliczania kwot należnych CFP z tytułu roszczeń Zamawiającego lub kwot spornych.

 
III. ROZWIĄZANIE I ZAWIESZENIE UMOWY

1. CFP jest uprawnione do rozwiązania Umowy ze skutkiem natychmiastowym i bez uprzedzenia, jeżeli Zamawiający istotnie naruszy swoje zobowiązania wynikające z niniejszych OWH lub Umowy. Istotne naruszenie obejmuje, ale nie ogranicza się do sytuacji, w których Zamawiający: 
a. zaprzestaje działalności handlowej, 
b. nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań płatniczych w terminie ich wymagalności, 
c. okazuje się być niezdolnym do spłaty długu, 
d. jest podmiotem orzeczenia lub uchwały o likwidacji, ustanowieniu zarządu 
     komisarycznego, rozwiązaniu, lub wyznaczony został zarządca lub nadzorca dla
     wszystkich lub znacznej części jego aktywów.
 2. W przypadku, gdy CFP rozwiąże Umowę ze skutkiem natychmiastowym i bez uprzedzenia na podstawie ust. 1 powyżej, wszystkie niezapłacone należności za dostarczone Towary i/lub Usługi zostaną uznane za natychmiast wymagalne.
3.  Zobowiązanie CFP do dostarczania Towarów i/lub Usług ulega zawieszeniu, jeżeli Zamawiający pozostaje w zwłoce w płatności na rzecz CFP przekraczającej 14 (czternaście) dni od daty wymagalności wynikającej z Umowy. CFP nie jest zobowiązane do wznowienia dostaw do czasu uiszczenia przez Zamawiającego na rzecz CFP wszystkich zaległych należności.

IV. DOSTAWA, TYTUŁ PRAWNY I RYZYKO

1. Towary dostarczane są na warunkach DAP (Incoterms 2020) do miejsca i w terminie określonym ofercie CFP, a CFP zastrzega sobie prawo do obciążenia Kupującego wszystkimi kosztami dostawy. 
2. CFP zachowa tytuł i własność Towarów do czasu otrzymania pełnej zapłaty od Zamawiającego, a do tego czasu Zamawiający będzie przechowywać Towary na zasadzie powiernictwa jako depozytariusz CFP, w zadowalającym stanie i zabezpieczać je w imieniu CFP na pełną cenę od wszelkiego ryzyka bez obciążania kosztami CFP, w taki sposób, aby pozostały one łatwo rozpoznawalne jako własność CFP. CFP będzie uprawnione do uzyskania zapłaty za Towary, niezależnie od tego, że prawo własności do któregokolwiek z Towarów nie zostało przeniesione z CFP na Zamawiającego. W przypadku, gdy Zamawiający nie uiścił pełnej ceny zakupu lub gdy przeciwko Zamawiającego wszczęto postępowanie upadłościowe, CFP lub jego przedstawiciel jest uprawniony do odzyskania lub odsprzedaży Towarów oraz do wejścia w tym celu do lokalu Zamawiającego. 
3. Zamawiający dokładnie sprawdzi wszystkie Towary w momencie dostawy w obecności przewoźnika, umieszczając stosowaną informację na liście przewozowym o wszelkich widocznych uszkodzeniach, wadach lub brakach Towarów oraz powiadomi o nich CFP niezwłocznie (w ciągu 24 godzin od dostawy). Jeżeli Zamawiający nie zgłosi pisemnie reklamacji na liście przewozowym i nie przekaże takiego zawiadomienia do CFP, Towary będą uważane za zgodne pod każdym względem z odpowiednim zamówieniem i zaakceptowane przez Zamawiającego, z wyjątkiem wad ukrytych, które nie były widoczne podczas kontroli. 
4. Produkty, które nie należą do standardowego asortymentu ofertowanego przez CFP (zgodnie ze stosowną informacją zawartą w ofercie handlowej), w tym w szczególności farby nawierzchniowe mieszane w związku z zamówieniem Zamawiającego w kolorach zgodnych ze standardowymi wzornikami koloru, nie podlegają zwrotowi.

 V. ZABEZPIECZENIE PŁATNOŚCI I LIMIT KREDYTOWY

1. Jeśli u Zamawiającego zaistnieją zdarzenia powodujące wątpliwości w zakresie jego płynności finansowej – przed pierwszą dostawą lub już w czasie trwania stosunków handlowych z CFP – CFP na zasadzie indywidualnych uzgodnień z Zamawiającym może uzależnić realizację dostaw od uprzedniego złożenia przez Zamawiającego zabezpieczenia np. w postaci weksla lub gwarancji bankowej. 
2. CFP ma prawo według własnego uznania zażądać od Zamawiającego zabezpieczenia płatności za zamawiane towary lub usługi także gdy nie zachodzi sytuacja opisana w pkt. 1 powyżej, np. z uwagi na wartość Zamówienia. 
3. CFP na zasadzie indywidualnych uzgodnień z Zamawiającym może przyznać Zamawiającemu limit kredytowy (dalej zwany jako: „Limit Kredytowy” ), co oznacza, że suma zobowiązań Zamawiającego wobec CFP nie może przekroczyć wysokości udzielonego Limitu Kredytowego. 
4. Wysokość Limitu Kredytowego ustalana jest indywidualnie dla danego Zamawiającego.
5. Realizacja zamówienia przekraczającego wysokość udzielonego Limitu Kredytowego możliwa jest jedynie po uprzedniej zapłacie dotychczasowych zobowiązań (również niewymagalnych). 
6. W przypadku jakiejkolwiek zaległości Zamawiającego w płatności wobec CFP, Zamawiający traci prawo do Limitu Kredytowego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, Limit Kredytowy może być przywrócony w drodze odrębnego porozumienia z CFP przy jednoczesnym udzieleniu CFP zabezpieczenia np. w postaci weksla lub gwarancji bankowej.

VI. SIŁA WYŻSZA

CFP jest zwolnione z obowiązku dostarczenia Towarów i/lub Usług w terminie dostawy, jeśli wydarzenia, których nie dało się przewidzieć bądź zapobiec ich skutkom uniemożliwią CFP wykonanie jego zobowiązań (Siła Wyższa). Jeżeli zdarzenia te będą w dalszym ciągu uniemożliwiać CFP wykonywanie jego zobowiązań przez 60 (sześćdziesiąt) kolejnych dni, każda ze stron może odstąpić od Umowy.

VII. ODPOWIEDZIALNOŚĆ CFP Z TYTUŁU NIEZGODNOŚCI TOWARU Z UMOWĄ

1. CFP gwarantuje, że w momencie dostawy i przez okres 12 (dwunastu) miesięcy od daty dostawy lub od upływu odpowiedniego terminu przydatności do użycia, w zależności od tego, który z terminów upłynie wcześniej, każdy Produkt będzie zgodny z odpowiednią Kartą Produktu i/lub specyfikacją tak jak w momencie dostawy. 
2. Na zaoferowane Towary lub/i Usługi może zostać udzielona gwarancja producenta lub importera (Gwarant) pod warunkiem podpisania umowy gwarancyjnej przez Zamawiającego z CFP oraz z Gwarantem przed rozpoczęciem dostaw, z uwzględnieniem następujących postanowień: 
a. CFP nie ponosi żadnej innej odpowiedzialności z tytułu Umowy, a także deliktowej,
     kontraktowej lub innej za jakość, wydajność, przydatność handlową lub przydatność
     Towarów do jakiegokolwiek celu.
b.  Gwarancja udzielona przez Gwaranta nie będzie obejmować: 
        i.  wad lub uszkodzeń powstałych w miejscach, które ze względu na swój kształt lub
            położenie nie są dostępne za pomocą zwykłych środków naprawczych,
       ii. uszkodzeń powstałych w wyniku uszkodzeń mechanicznych, spawania lub innego
            rodzaju ogrzewania, ataku bakterii, zanieczyszczenia, działań
            elektromechanicznych, uszkodzeń powstałych podczas naprawy, pogorszenia
            jakości powierzchni pod nałożonymi powłokami lub tarcia, za wyjątkiem zwykłego
            zużycia. 
      iii. sytuacji, gdy Zamawiający (lub, w stosownych przypadkach, jego podwykonawca)
            nie przygotował wszystkich powierzchni przed aplikacją powłoki, nie
            przeprowadził prawidłowej aplikacji powłoki i nie utrzymywał powierzchni w
            dobrym stanie po aplikacji powłoki, wszystko zgodnie ze specyfikacjami i wszelkimi
            wytycznymi wydanymi przez gwaranta (producenta lub importera), a także, gdy
            Zamawiający transportował, przechowywał, obchodził się z Towarami oraz
            wykorzystywał je niezgodnie z wszelkimi informacjami udzielonymi przez
            Gwaranta (producenta lub importera). 
3. CFP i Zamawiający wyrażają zgodę na wyłączenie rękojmi za wady przewidzianej przepisami prawa, w szczególności na wyłączenie stosowania art. 556-576 Kodeksu Cywilnego. 
4. CFP ponosi odpowiedzialność za porady techniczne, instrukcje i inne informacje dotyczące użytkowania Towarów lub/i Usługi świadczone przez CFP wyłącznie wtedy, gdy Zamawiający może wykazać, że (i) CFP udzieliło porad lub Usług w sposób niedbały w świetle informacji, wyposażenia i wiedzy dostępnych CFP w danym czasie, oraz (ii) że Zamawiający poniósł w związku z tym bezpośrednią szkodę. 
5. Całkowita odpowiedzialność CFP wobec Zamawiającego nie będzie przekraczać należnej ceny za Towary i/lub Usługi wynikającej z faktury za dany Towar i/lub Usługę. 
6. W zakresie przewidzianym przez prawo i z zastrzeżeniem poniższych wymogów CFP może odpowiadać za naprawienie szkody poniesionej przez Zamawiającego, przy czym odszkodowanie to: 
a. obejmuje wyłącznie rzeczywistą stratę, 
b. nie obejmuje utraty korzyści, które Zamawiający mógłby osiągnąć, gdyby nie poniósł szkody, 
c. pokryje wyłącznie szkody poniesione przez Zamawiającego w okresie 12 (dwunastu) miesięcy od daty dostawy, 
d. jest objęte ograniczeniem odpowiedzialności Sprzedającego określonym w punkcie 5. powyżej, 
e. zostanie odpowiednio zmniejszone stosownie do okoliczności, jeżeli Zamawiający lub jakakolwiek osoba trzecia przyczyniła się do powstania lub zwiększenia szkody. 
7. Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa w zakresie odpowiedzialności za szkody na osobie oraz krzywdę wynikającą ze śmierci, Zamawiającemu nie przysługują żadne inne niż określone w powyższych punktach 2., 3., 4., 5.,6. roszczenia wobec CFP z tytułu umowy lub czynu niedozwolonego w odniesieniu do czegokolwiek wykonanego lub dostarczonego na podstawie Umowy.

VIII. ZGODNOŚĆ, KONTROLA WYWOZU I SANKCJE

Zamawiający zobowiązuje się, w związku z zawarciem Umowy z CFP, przestrzegać obowiązujących przepisów prawa i regulacji, w tym między innymi przepisów dotyczących przeciwdziałania przekupstwu i korupcji oraz przepisów dotyczących sankcji i kontroli eksportu obowiązujących w ONZ, USA, Wielkiej Brytanii i UE. W przypadku naruszenia przez Zamawiającego powyższego zobowiązania CFP jest uprawnione do zawieszenia lub rozwiązania Umowy bez ponoszenia odpowiedzialności ani kosztów przez CFP.

IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Zamawiający nie jest uprawniony do przeniesienia swoich praw i obowiązków wynikających z Umowy. 
2. Spory mogące wyniknąć z umów zawartych pomiędzy CFP i Zamawiającym zostają poddane pod rozstrzygnięcie sądu właściwego dla siedziby CFP. 
3. W sprawach nie uregulowanych w OWH i Umowach obowiązują przepisy prawa polskiego, a w szczególności przepisy kodeksu cywilnego.